Skip to content

719 S Third StVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Date
Dec 18, 2063

Property Information

Block4806
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,473
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
20%
Improvement Value:$107,900
80%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305+0.7%
2024$4,276+5.0%
2023$4,074+2.9%
2022$3,957+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft1,473DeedBook 4257, Page 9223Recorded7/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1961