Skip to content

750 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block4804
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,134
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
23%
Improvement Value:$100,500
77%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,174+0.7%
2024$4,147+5.0%
2023$3,950+2.9%
2022$3,837+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 4118, Page 6293Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2022, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1953