Skip to content

54 Shirley CtVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block4804
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,930
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
20%
Improvement Value:$116,000
80%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+0.7%
2024$4,561+5.0%
2023$4,345+2.9%
2022$4,221+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2885, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1973