Skip to content

534 Margo DrVineland, NJ 08360

Built 1985

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block4813
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
21%
Improvement Value:$127,900
79%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+0.7%
2024$5,089+5.0%
2023$4,848+2.9%
2022$4,710+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,296DeedBook 4216, Page 7683Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2472, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1985