Skip to content

1253 Lilac DrVineland, NJ 08360

Built 1987

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 30, 2024

Property Information

Block4813
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,496
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
20%
Improvement Value:$141,200
80%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+0.7%
2024$5,611+5.0%
2023$5,345+2.9%
2022$5,193+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,496DeedBook 4257, Page 5872Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1644, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1987