Skip to content

811 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block4814
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,240
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
27%
Improvement Value:$101,400
73%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+0.7%
2024$4,381+5.0%
2023$4,173+2.9%
2022$4,054+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 4157, Page 1218Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2756, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1932