Skip to content

675 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block4814
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,468
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$144,500
79%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+0.7%
2024$5,772+5.0%
2023$5,499+2.9%
2022$5,342+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2326, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1931