Skip to content

791 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block4814
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,032
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
24%
Improvement Value:$108,800
76%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,313+0.7%
2024$4,283+5.3%
2023$4,068-3.0%
2022$4,194+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4047, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1971