Skip to content

812 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Aug 18, 2011

Property Information

Block4905
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,544
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
26%
Improvement Value:$87,200
74%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,763+0.7%
2024$3,739+5.0%
2023$3,561+2.9%
2022$3,460+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4084, Page 4526

Property Built

Built

Year Built: 1915