Skip to content

311 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1921

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block3904
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,526
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$93,800
85%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+0.7%
2024$3,498+5.0%
2023$3,332+2.9%
2022$3,237+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2711, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1921