Skip to content

742 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1941

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block4915
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,331
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
23%
Improvement Value:$87,700
77%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,630+0.7%
2024$3,606+5.0%
2023$3,435+2.9%
2022$3,337+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,900
Sq Ft1,331DeedBook 4190, Page 4191Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4063, Page 1806

Property Built

Built

Year Built: 1941