Skip to content

734 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 1, 2005

Property Information

Block4915
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,702
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
17%
Improvement Value:$127,500
83%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+0.7%
2024$4,615+5.3%
2023$4,384+3.1%
2022$4,252+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2813, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1940