Skip to content

731 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Date
Oct 14, 2048

Property Information

Block5001
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,800
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,200
18%
Improvement Value:$120,100
82%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658+0.7%
2024$4,627+5.0%
2023$4,408+2.9%
2022$4,282+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,800DeedBook 4209, Page 4876Recorded5/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915