Skip to content

17 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 26, 2010

Property Information

Block4208
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,796
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
22%
Improvement Value:$117,700
78%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,833+0.7%
2024$4,801+5.0%
2023$4,574+2.9%
2022$4,443+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4069, Page 7972

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2455, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1917