Skip to content

623 Pleasant DrVineland, NJ 08360

Built 1936

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block5808
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage748
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
37%
Improvement Value:$60,600
63%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,069+0.7%
2024$3,049+5.0%
2023$2,905+2.9%
2022$2,822+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft748DeedBook 4223, Page 5423Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1608, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1936