Skip to content

706 Yale TerVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block5004
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,108
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
32%
Improvement Value:$57,600
68%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,697+0.7%
2024$2,679+5.0%
2023$2,552+2.9%
2022$2,479+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4008, Page 6035

Property Built

Built

Year Built: 1950