Skip to content

723 Embassy TerVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 15, 2003

Property Information

Block5006
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,560
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
16%
Improvement Value:$137,600
84%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+0.7%
2024$5,209+5.0%
2023$4,962+2.9%
2022$4,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2665, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1952