Skip to content

1118 Linda LnVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block5007
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage912
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
29%
Improvement Value:$79,200
71%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,563+2.5%
2024$3,476+5.0%
2023$3,311+2.9%
2022$3,217+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000
Sq Ft912DeedBook 4248, Page 5756Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$134,020

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 4153, Page 2383Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4040, Page 4666

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2055, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1972