Skip to content

747 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 3, 2000

Property Information

Block5007
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,728
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
22%
Improvement Value:$106,500
78%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,333+0.7%
2024$4,305+5.0%
2023$4,101+2.9%
2022$3,984+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2435, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1956