Skip to content

787 Holmes AveVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 19, 1998

Property Information

Block5104
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,707
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
24%
Improvement Value:$121,600
76%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+0.7%
2024$5,048+5.0%
2023$4,809+2.9%
2022$4,671+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2277, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1955