Skip to content

865 Sawyer AveVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block3104
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG-
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,734
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
18%
Improvement Value:$102,100
82%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,730-5.7%
2024$3,954+5.0%
2023$3,766+2.9%
2022$3,659-12.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 4171, Page 3033Recorded9/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949