Skip to content

738 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Mar 30, 2005

Property Information

Block5009
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
17%
Improvement Value:$152,000
83%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,843+0.7%
2024$5,804+5.0%
2023$5,529+2.9%
2022$5,371+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2829, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1968