Skip to content

728 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block5009
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,140
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
22%
Improvement Value:$98,800
78%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+0.7%
2024$4,011+5.0%
2023$3,820+2.9%
2022$3,711+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2521, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1966