Skip to content

891 Longwood DrVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block5102
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,792
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
23%
Improvement Value:$127,800
77%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+0.7%
2024$5,276+5.0%
2023$5,026+2.9%
2022$4,882+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2259, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1997