Skip to content

1815 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$123,600
Last Sale Date
Jun 14, 2011

Property Information

Block5112
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
21%
Improvement Value:$118,000
79%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+0.7%
2024$4,729+5.0%
2023$4,504-10.2%
2022$5,017+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,600
DeedBook 4083, Page 1890

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 4031, Page 7347

Property Built

Built

Year Built: 1965