Skip to content

1097 Mc Mahan DrVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Nov 27, 1991

Property Information

Block5112
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,456
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
24%
Improvement Value:$105,100
76%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+0.7%
2024$4,400+5.0%
2023$4,191+2.9%
2022$4,071+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1928, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1968