Skip to content

780 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block5004
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,506
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$121,500
80%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,808+0.7%
2024$4,776+5.0%
2023$4,550+2.9%
2022$4,420+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 2513, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1968