Skip to content

1230 Iris AveVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block5118
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,716
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
18%
Improvement Value:$148,300
82%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+0.7%
2024$5,750+5.0%
2023$5,478+2.9%
2022$5,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2891, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1965