Skip to content

1236 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block5118
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,723
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
21%
Improvement Value:$144,100
79%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,843+0.7%
2024$5,804+19.8%
2023$4,845+2.9%
2022$4,707+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,723DeedBook 4219, Page 3315Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,723DeedBook 4166, Page 6644Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1716, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1965