Skip to content

1314 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1978

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block5118
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,136
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
20%
Improvement Value:$179,700
80%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+0.7%
2024$7,117+5.0%
2023$6,779+2.9%
2022$6,586+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 4147, Page 9191Recorded12/12/2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 4118, Page 7245Recorded7/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1978