Skip to content

1345 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block5118
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,421
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
19%
Improvement Value:$131,700
81%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+0.7%
2024$5,121+5.0%
2023$4,878+2.9%
2022$4,739+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 4201, Page 5734Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1894, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1964