Skip to content

1577 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block5807
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,449
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
19%
Improvement Value:$126,800
81%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+0.7%
2024$4,963+5.0%
2023$4,727+2.9%
2022$4,592+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,449DeedBook 4221, Page 9660Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4002, Page 4041

Property Built

Built

Year Built: 1961