Skip to content

1199 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Date
Jun 8, 2059

Property Information

Block5118
Lot62
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,584
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
22%
Improvement Value:$139,200
78%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+0.7%
2024$6,222+49.4%
2023$4,164+2.9%
2022$4,045+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,584DeedBook 4226, Page 3458Recorded4/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$77,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 4173, Page 3036Recorded11/14/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920