Skip to content

1527 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1928

Last Sale Date
Sep 5, 2068

Property Information

Block5901
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,577
Acreage1.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
32%
Improvement Value:$111,900
68%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,228+0.7%
2024$5,194+5.0%
2023$4,947+2.9%
2022$4,806+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,577DeedBook 4169, Page 7330Recorded8/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1928