Skip to content

1433 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1956

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block5119
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-B-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,278
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
26%
Improvement Value:$106,600
74%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,617+0.7%
2024$4,586+5.0%
2023$4,369+2.9%
2022$4,244+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 4164, Page 1187Recorded3/8/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4043, Page 4634

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1926, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1956