Skip to content

1457 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block5119
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,560
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
34%
Improvement Value:$81,400
66%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926+3.2%
2024$3,805+6.2%
2023$3,582+2.9%
2022$3,480+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4168, Page 9396Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2685, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1927