Skip to content

1367 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block5119
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,712
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
24%
Improvement Value:$127,400
76%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,336+0.7%
2024$5,301+5.0%
2023$5,050+2.9%
2022$4,906+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,712DeedBook 4184, Page 1654Recorded8/28/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2592, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1930