Skip to content

1485 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1928

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block5119
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,030
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
18%
Improvement Value:$159,500
82%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+4.9%
2024$5,877+13.9%
2023$5,161+3.1%
2022$5,007+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500
Sq Ft2,030DeedBook 4241, Page 4061Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1664, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1928