Skip to content

2500 Franklin DrVineland, NJ 08361

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 10, 2010

Property Information

Block5202
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,496
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
17%
Improvement Value:$224,800
83%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,625+0.7%
2024$8,569+9.3%
2023$7,843+2.9%
2022$7,619+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4068, Page 1896

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4007, Page 1193

Property Built

Built

Year Built: 1999