Skip to content

1213 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1959

Last Sale Date
Jun 18, 2062

Property Information

Block5225
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,591
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
15%
Improvement Value:$212,800
85%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,970+0.7%
2024$7,917+5.0%
2023$7,542+2.9%
2022$7,326+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,591DeedBook 4180, Page 4445Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft2,591DeedBook 4119, Page 5551Recorded7/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959