Skip to content

1620 Bear Branch CtVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block5204
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,116
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
14%
Improvement Value:$501,100
86%
Total Assessment$582,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,550+0.7%
2024$18,428+5.0%
2023$17,554+2.9%
2022$17,053+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft4,116DeedBook 4176, Page 3403Recorded2/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004