Skip to content

3791 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block5306
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,102
Acreage3.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
14%
Improvement Value:$306,500
86%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+0.7%
2024$11,263+5.0%
2023$10,729+2.9%
2022$10,423+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$575,000
Sq Ft4,102DeedBook 4216, Page 5950Recorded10/12/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$480,000
Sq Ft4,102DeedBook 4189, Page 7650Recorded1/23/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1985