Skip to content

1880 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block5209
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,892
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
13%
Improvement Value:$369,100
87%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,507+0.7%
2024$13,417+5.0%
2023$12,781+2.9%
2022$12,416+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 2875, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1998