Skip to content

2490 London LnVineland, NJ 08361

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block6907
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,980
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
16%
Improvement Value:$259,500
84%
Total Assessment$309,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+0.7%
2024$9,774+5.0%
2023$9,310+2.9%
2022$9,044+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft3,980DeedBook 4267, Page 3584Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft3,980DeedBook 4218, Page 7582

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft3,980DeedBook 4179, Page 8328Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4055, Page 4132

Property Built

Built

Year Built: 2009