Skip to content

1367 Whispering Woods WayVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block5205
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,780
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
16%
Improvement Value:$257,200
84%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794+0.7%
2024$9,729+5.0%
2023$9,268+2.9%
2022$9,003+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 2719, Page 210NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004