Skip to content

1670 Tori LnVineland, NJ 08361

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block5207
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,952
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
15%
Improvement Value:$288,000
85%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,746+0.7%
2024$10,675+5.0%
2023$10,169+2.9%
2022$9,879+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$649,000
Sq Ft2,952DeedBook 4277, Page 5003

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,034DeedBook 2794, Page 61Recorded12/14/2004

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,034DeedBook 2573, Page 85Recorded3/8/2002

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 2540, Page 226NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/2/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001