Skip to content

1731 Whispering Woods WayVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block5207
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,070
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
19%
Improvement Value:$219,700
81%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+0.7%
2024$8,610+5.0%
2023$8,201+2.9%
2022$7,967+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 4147, Page 9783Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4071, Page 4731

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

DeedBook 2447, Page 28NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/11/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000