Skip to content

3061 Candlewood DrVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block5209
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,026
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
24%
Improvement Value:$160,400
76%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+0.7%
2024$6,706+5.0%
2023$6,388+2.9%
2022$6,205+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4105, Page 2623

Property Built

Built

Year Built: 1971