Skip to content

2832 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block5210
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,719
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
20%
Improvement Value:$161,400
80%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+0.7%
2024$6,358+5.0%
2023$6,056+2.9%
2022$5,883+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,719DeedBook 4242, Page 4964Recorded6/1/2023

Property Sale

Sale
$274,000
Sq Ft1,719DeedBook 4212, Page 1474Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2654, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 2003