Skip to content

1753 Garwood LnVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 6, 1995

Property Information

Block5212
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,648
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$182,000
83%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+0.7%
2024$6,978+5.0%
2023$6,647+2.9%
2022$6,457+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2094, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1973